Časté dotazy

F.A.Q.

Zdravotní stav

Při jakýkoliv pochybnostech o Vašem zdravotním stavu, informujte předem maséra, nebo požádejte o vyjádření Vašeho lékaře!!! 

Nenechávejte se masírovat, pokud máte chřipku nebo horečku či nějaké jiné vážné zdravotní potíže, záněty kloubů a svalů, křečové žíly, kožní vyrážky, plísně, velké modřiny, nádory, vředy. Masáž není vhodná ani při vážných srdečních onemocněních. Dejte na svoji intuici. Jsou dny, kdy nemáte náladu, kdy se cítíte zesláblí. V takovém případě masáž raději vynechejte.

Před masáží se zeptáme na váš aktuální zdravotní stav, podávejte prosím ve svém vlastním zájmu pravdivé informace. Stejně tak řekněte o všech již dříve prodělaných vážných onemocněních. Zdali si nejste jisti, jestli můžete masáž vzhledem k vašemu zdravotnímu stavu podstoupit, poraďte se nejdříve se svým lékařem.

Co s sebou

Nemusíte mít nic vlastního sebou. Pouze pro Thajskou masáž si s sebou vezměte volné a pohodlné oblečení.

Vhodné je odložit prstýnky, hodinky, řetízky, případně sepnout dlouhé vlasy.

Průběh masáže

Průběh masáže se liší podle toho, na jakou právě jdete. Pokud budeme něco napravovat, může to trošku bolet. Pokud chcete spíše relaxovat, nebo chcete, abych se zaměřil na konkrétní problém, řekněte si. Rád se přizpůsobím vaším požadavkům. 

Je-li vám některý z hmatů z osobního hlediska nepříjemný, řekněte to. Každý máme hranice bolesti a intimity jinde..

Chce se vám během masáže spát? Spěte. Spánek je většinou stavem nejhlubší relaxace a regenerace, zároveň je to důkaz vaší důvěry v maséra. Proto se spánku nebraňte, není to důvod k přerušení masáže.

Je to příjemné a rozhodně nemusíte mít strach, že odejdete např. s modřinami.


Jídlo před masáží

Alespoň 1,5 hodiny před masáží nejezte těžké jídlo, na druhou stranu nechoďte na masáž s prázdným žaludkem

Co je nejlepší udělat po masáži?

Po masáži pijte hodně vody, aby ledviny lépe vyloučily toxiny z Vašeho těla. Po masáži se vyhněte, alespoň do druhého dne, konzumaci alkoholu. Doma si udělejte bylinkový čaj, zabalte se do deky a třeba u pěkné hudby zapomeňte na starosti a odpočívejte. Spánek po masáži je ideální.

Kontraindikace

Kontraindikací rozumíme stav, kdy buď nelze provádět masáže vůbec (kontraindikace celková neboli absolutní), nebo nelze provádět masáž určitých částí těla (kontraindikace místní neboli relativní). Kontraindikace tedy znamená zákaz, nebo nevhodnost použití masáže a to jak na celém těle (celková), tak jen na určité části těla (částečná). Existují kontraindikace trvalé, které platí vždy, a dočasné, ty trvají pouze omezenou dobu.Před každou masáží je nezbytné zjistit zdravotní stav masírované osoby, aby masáž splnila svůj účel a aby nebyla škodlivá. Zásady vhodnosti či nevhodnosti je nutné dodržovat.

Celková kontraindikace u zdravých osob

Únava a vyčerpanost - neměli bychom masírovat příliš unaveného až vyčerpaného jedince, doporučuje se odložit masáž na další den.·

    Po jídle - dále je nevhodné masírovat ihned po vydatném jídle, masáž je možná až po třech až čtyřech hodinách. Především nemasírujeme krajinu břišní.
    Opilost, drogy a akutní psychózy - opilost, stav pod vlivem psychotropních drog a akutní psychózy jsou kontraindikacemi.

Částečná kontraindikace u zdravých osob 

Na těle se vyskytuje několik míst, které se musí při masáži vynechávat. Jsou to čtyři páry jamek na končetinách (tříselná krajina, podkolenní, podpažní a loketní jamky), kde jsou pod kůží uloženy velké uzliny, nervové kmeny a velké cévy. Také se nesmí masírovat místa, kde jsou hned pod kůží hrany kostí (bérec) nebo trny obratlů. Při masáži dále vynecháváme krk zepředu, pohlavní orgány, u mužů bradavky, u žen celé prsy. U žen navíc nemasírujeme břicho při menstruaci a v šestinedělí. 

Částečná kontraindikace u osob s indikovaným onemocněním, či u starých lidí

Dále masáž neprovádíme u velmi starých osob, které trpí odvápněním kostí. U osob s duševním onemocněním (např. schizofrenie) a u osob trpících srdeční dekompenzací, kdy srdce nestačí krýt potřebu organismu (dušnost, promodralé rty a otoky dolních končetin).

Celková kontraindikace u nemocných či poraněných osob

Horečnaté stavy

Zhoubné nádory - mohlo by dojít k zanesení zhoubných buněk do ostatních částí organismu (např. z plic do kostí, ze žaludku do jater). To platí o velkých mateřských znaménkách.·

Kožní a hnisavé onemocnění - hrozí zanesení infekce na ostatní části kůže zákazníka i maséra. Také nemasírujeme kůži postiženou plísní a kožním poraněním (bodnutí hmyzem, odřeniny, rány, pokousání zvířetem).

Křečové žíly, záněty žil a trombózy - hrozí nebezpečí zanesení krevní sraženiny do plic (embolie) a může nastat smrt. Stavy po zánětech žil můžeme masírovat 3-6 měsíců, a to zcela lehce a pokud možno se postiženému místu vyhýbáme.

Kožní infekční choroby (spála, neštovice, spalničky)

Tuberkulóza (plic, kostí, kloubů, šlach) - hrozí zanesení do jiných částí organismu

Záněty ledvin

    Poruchy krvácivosti - může dojít ke krevním výronům do kůže, podkoží, svalů, ale i do vnitřních orgánů.

 Zácpa - může dojít k poškození vnitřní stěny střeva tuhou stolicí.

Akutní záněty dutiny břišní - hrozí nebezpečí vzniku zánětu pobřišnice a proděravění zaníceného orgánu. Rovněž žlučníkové kameny, zánět žlučníku, žaludeční a dvanáctníkový vřed jsou kontraindikovány. U těchto osob se nesmí masírovat břicho.

Akutní kloubní záněty - zarudlá kůže, bolestivost, kloub je teplý, je omezená hybnost, krajina kloubu je citlivá, oteklá. U chronických kloubních zánětů je kloub rovněž zduřelý, není však teplý a zarudlý.Zde se masáž naopak doporučuje.

Akutní úrazy - výjimkou je podvrtnutí