Den 11. - Ti nejlepší

27.01.2019

Dnes musím začít menší korekcí včerejšího záznamu.
Jásal jsem předčasně. Hned po vyvěšení článku na net mi Jirka Homoláč s úsměvem sděluje, že jsme došli jen k vedlejšímu vodopádu a ten hlavní, velký je ještě kousek dál. Z toho vyplývá, že expedice "Vodopád" bude mít třetí díl.
Tak a teď už k dnešku.
V plánu je návštěva jedné z největších běžeckých událostí: Discovery Kenia Cross County Championship Eldoret. Vstávám v 7 a jdeme s Vladimírem vyklusnout 7km. Voda stále neteče, tak se zase ošplouchnu v lavoru.
Po deváté hodině vyrážíme do asi 40km vzdáleného Eldoretu. Využíváme místní přepravu - matatu, devítimístné vozidlo, do kterého se vejde s přehledem 14 lidí. Někdy i víc.
V Eldoretu přesedáme na motorku ve složení řidič plus dva pasažéři. Kličkujeme v hustém provozu, vyhýbáme se výmolům, skáčeme přes retardéry. Snažím se nedívat a držím se všeho, čeho se dá.
Cesta naštěstí netrvá dlouho, a s roztřepanýma nohama vcházím na stadion. Neskutečný mumraj lidí, stánků s občerstvením a hlavně těch nejlepších a nejrychlejších běžců.
Dvoukilometrový okruh je poctivě "vypáskován" ve sportovním areálu. Není to jednoduchá trať. Samá zatáčka, nerovný terén a celkem teplé počasí. Asi 22°.
Právě odstartoval závod žákyň. Nespočítatelný dav se prožene kolem nás. Najdeme si místo ve stínu stromů a pozorujeme probíhající holčičky.
Běží dva okruhy, tedy 4km. Některé mají značkové oblečení, některé šaty jak do nedělní školy. Hodně jich běží na boso.
Následují žáci, dorost ženy, dorost muži, ženy a vrchol závodu, závod mužů. Muži běží 5 kol, 10 kilometrů. Výstřel a několika set hlavé stádo vyráží sprintem vpřed. Pár účastníků padá na zem a rychle se zvedá, aby pokračovali v závodu. Tempo se mírně zvolní, ale i tak se jedná o neskutečnou rychlost. Každou chvíli někdo odstoupí ze závodu. Buď přecenil svoje síly, nebo usoudili, že závod nemá pro něj smysl a využije svoje síly v nějakém jiném závodě. Ostatní pokračují dál. Dávají do toho vše a je to znát i v jejich tvářích.
Na těchto závodech nejde jen o umístění, ale pro ty nejlepší je to i vstupenka do sportovního světa. Manažeři si zde vybírají své koně pro světové závody.
Do půl hodiny je po všem. Pár pomalejších ještě dobíhá a my se přesouváme do centra Eldoretu na jídlo.
Neskutečný běžecký zážitek zakončujeme neméně příjemným zážitkem kulinářským.