Den 13. - O tom jak bydlíme

22.01.2020
Úterý 21.1.

Den 13. - O tom jak bydlíme

Nebudu zapírat, že první moment byl šok. Z letiště jsme jeli ještě za tmy po skoro prázdných, špatně osvětlených ulicích Addis Abeba, na místo bez přednesené adresy, vzdálené asi 20km od letiště. Opouštíme poslední stavení a taxi se škrábe z posledních sil do příkrého kopce. Reflektory osvětlují cestu tak na dva metry a ušmudlané přední sklo výhledu taky nepřidává.

Občas projedeme nějakou dírou, nebo nadskočíme přes retardér. Přehoupneme se přes sedlo a stejnou, šnečí rychlostí klesáme dolů. Jedeme už skoro hodinu. Podle souřadnic se blížíme k místu našeho pobytu. Odbočujeme z hlavní silnice. Pozůstatky dříve asfaltové cesty protínají potemnělou ulici obklopenou z obou stran plechovýma boudama. Zastavujeme. Nevíme kam dál.

Názvy ulic, ani číslování domů tu neexistuje. Navíc nás obklopila smečka psů a nevybíravě doráží na auto. Rozhlížím se kolem sebe a snažím se uhodnout, která plechová bouda bude mým domovem na příštích pár týdnů. Konečně přichází David, který přijel před pěti dny. Sedá si vedle řidiče a naviguje jej do spleti uliček. Skáčeme po cestě plné výmolů a kamení. Kolem nás jsou jen vysoké zdi, nahoře ověnčené ostnatým drátem. U jedné zdi zastavujeme.

Po dlouhé cestě je mi už jedno kde budu spát. Hlavně si chci už lehnout. Rezignovaně vystoupím z auta, nechám se odvést na pokoj a lehám si na karimatku do spacáku.

Probuzení je už příjemnější. Odpočatá mysl a zjištění, že pokoj je čistý a dokonce s vlastní koupelnou, dává naději do příštích dní. Hurá, nebudu spát v chatrči.

Bydlíme v penziónu u Mimi Belete, běžkyně, která běhá za Bahrajn.

Domek stojí na dvorku, obehnán zepředu vysokou zdí a z obou stran sousedy. Dvorek je betonový a slouží spíš k praní a sušení prádla. Občas tu parkují dvě auta.

V přízemí je společenská místnost s jídelnou a kuchyně. Dvě patra jsou obytné. 10 samostatných pokojů s vlastním sociálním zařízením. Poslední patro zabírá terasa. Tu využívám většinou na opalování, ostatní na protahování po tréninku.

V okolí probíhá celkem solidní stavební ruch. Až na ty špatné cesty a neskutečný nepořádek, tak je to pěkná rezidentní oblast.

Zase připomínám, že jsme kousek od hlavního města. Situace, o pár kilometrů dál, už bude asi jinačí.

Dobrou noc