Den 27. - Až na dno

12.02.2019

Velká příkopová propadlina - Great Rift Valley probíhá v délce 6 000 km ze severu Sýrie (Blízký východ) do oblasti Mosambiku (Východní Afrika). Údolí má různou šířku v rozmezí od 30 do 100 km a hloubku od několika set do tisíců metrů.

Na jednom z jeho břehů leží město Iten (můj dočasný domov) a na druhém Kabarnet (nezaměňovat s Cabernetem), cíl mé dnešní cesty.

Odcházím po 8 hodině. Iten leží v nadmořské výšce 2400 metrů. Hned za městem se silnice začne prudce svažovat a po 40ti kilometrech sestoupá na úroveň 1200m. Do Kabarnetu je to odsud už jen 15km a dostáváme se do výšky asi 2000m.

Cestou dělám dvě zastávky.

První na stadionu v Tambachu (jsem tu přece především kvůli běhání, ne?), kde strávím asi hodinu pozorováním atletů. Je tu pěkná směsice národností. Pěkně se na to kouká, zvláště, když má člověk volno a ví, že dnes nic nemusí, ale je čas vyrazit dál.

Druhou zastávkou je řeka Kerio. Zhruba v půlce údolí, kříží silnice skalní rozsedlinu.

Je to místní atrakce. Pár místních bláznů tu za poplatek (cca 100kč) skáče do 20 metrů hluboké průrvy. Je to dechberoucí, ale i děsivé.

Raději se jdu podívat do okolí.

Pak si stopnu první přeplněné Matatu a stoupáme vzhůru do Kabarnetu.

Ve městě nic zajímavého není. Obchody vietnamského stylu, úřady, nemocnice. Iten je mnohem hezčí.

Projdu město a vracím se na centrální stanoviště Matatu. Vyslovím přání mé cílové destinace a ihned jsem obklopen davem naháněčů, kteří se mě skoro násilím snaží ulovit do svého auta. Nakonec jsem usazen do nějakého vozu a jedu zpět.

Matatu je něco mezi taxi a autobusem. Na mávnutí vám zastaví skoro všude. Vozidlo velikosti dodávky nabere jakékoliv množství lidí i nákladu a vládne v nich veselá nálada. Obsluhuje ho většinou jeden řidič a jeden otvírač dveří (výběrčí jízdného). Ceny jsou lidové (pro nás). Nevýhodou je, že pokud nastupujete na centrálním nástupišti, což je většinou nějaké větší město, tak čekáte, dokud se neobsadí minimální počet sedadel (míněno všechny sedadla) a někdy to trvá i dost dlouho.

Podtrženo, sečteno, výlet se vydařil.

Zítra se zase maká naplno.

Dobrou noc