Den 35. a 36. – Volno a botanická zahrada

14.02.2020

Středa 12.2. a čtvrtek 13.2.
Den 35. a 36. - Volno a botanická zahrada
Váha: 69.4kg

Konečně jeden a půl dne volna. Ráno jsem si odběhal kopcovitou šestnáctku a teď už jen slastné nic nedělaní. Po obědě jdu hned do Yaya resortu na internet a beru si s sebou i knížku. Čtu teď Lazara od Larse Keplera. Půjčila mi ji Hanka. Co stránka, to vražda. Večer to odmítám číst. Nemůžu pak spát.

Na čtvrtou jsem si objednal masáž ve zdejším wellness. Náš masér má nemocnou manželku, tak tu pár dní nebyl. Aspoň vyzkouším zase někoho nového. A jsem mile překvapen. Masáž byla fakt skvělá. Večer opět potkáváme hyenu. Tentokrát běžela přímo proti nám. Nejenom, že je velká, ale i děsně smrdí.

Druhý den ráno je chladno a honí se mraky. Vypadá to i na déšť. Jdu se podívat do botanické zahrady "Gulele botanical garden". Jeden ze vstupů je přímo ze sedla, přes které tak často běhám. Myslel jsem si, že je to vojenský areál. Vždycky se tam motá dost ozbrojených týpků. I dnes tam jeden stojí u vchodu. Pokladna nikde, tak jdu dovnitř. Ozbrojenec zakřičí: "kam". Odpovím: "dovnitř". On zase: "papír". Já: "Nemá". A když znova začal: "kam", tak jsem se otočil a vkráčel rovnou do zahrady. Pak už si mě nikdo nevšímal.

Areál je v prudkém svahu. V horní části je normální vegetace. Stejná, jak v okolních lesích. V dolní části jsou už i nějaké lavičky a trochu upravené plochy. Dolní brána, kde je i pokladna, je přímo na okraji Addis Abeba. Z domu je to opravdu kousek - 10km. Celá zahrada působí spíš jako špatně udržovaný park. O botanické zahradě, v evropském pojetí, nemůže být ani řeč.

Kousek odtud je pravoslavný kostel Egziabher Ab. Je vidět ze širokého okolí. Monumentální stavba s pozlacenými kopulemi se tyčí nad metropolí. Aspoň tak působí z dálky. Zblízka je sice stále obrovská, ale už si všimnete i detailů. Majestátnost je ta tam. Prostě je to Afrika. Nic není dotažené. Takové nedokončené. Ale co? Aspoň, že lidi jsou tu milí a na pozdrav vám s úsměvem odpoví. Na kusu betonu přece až tak nezáleží. Ten bůh je v lidech.

Dobrou noc