Masáže, jak se v nich vyznat

03.05.2019

Masáž je terapie, kterou se mohou aplikováním tlaku na svaly a tkáně léčit zranění, zmírňovat bolesti a stres, zlepšovat krevní oběh a uvolňovat napětí. Masáž je nejstarší formou terapie.

Druhy masáží

V každé kultuře existuje určitá forma terapeutické masáže; popisy mnoha metod, které jsou používány dodnes, známe z nejstarších zapsaných lékařských textů. Čínský rukopis z roku 2700 př.n.l. doporučuje každé ráno provádět automasáž "proti nachlazení, pro udržení vláčnosti orgánů a jako prevence proti zdravotním potížím". Podstatně mladší je švédská masáž, kterou kolem roku 1830 popsal Pehr Henrik Ling a která se v západních kulturách považuje za základní formu masáže, "klasickou" masáž.

Existuje přes 100 různých druhů masáží vycházejících z různých kulturních základů. Jednotlivé druhy masáží se vzájemně prolínají. Je to díky svébytnosti masérů, kteří se postupem své praxe vyvíjejí, studují různé masážní techniky či terapeutické metody a jejich pochopení vnáší do masáží jejich osobitost.

Základní masáže

Olejová masáž - "klasická" masáž (též nazývána švédská masáž) využívající různé způsoby tření a hnětení; v západních kulturách je považována za základní formu masáže

Sportovní masáž - můžeme rozdělit na část před a po výkonu. Před výkonem se jedná zejména o prohřátí svalů a tím zvýšení jejich výkonů. Masáž je prováděná ve vysokém tempu s postupně rostoucí hloubkou a razancí. Má za cíl připravit svalstvo na okamžitě následující sportovní výkon. Naopak po výkonu se jedná spíše o klidnou, delší masáž sloužící k relaxaci svalstva a jeho regeneraci.

Deep Tissue - "Hloubková masáž" je druh masážní terapie, která pracuje hlavně s hlubšími vrstvami svalů a s jejich úpony. Je velmi účinná zejména při chronických bolestech a bolestech různých svalových skupin

Těhotenská masáž - "Masáž pro budoucí maminky" uvolňuje bolesti zad, pocity těžkých nohou a celkově harmonizuje psychiku a pohodu těhotné ženy. Jedná se o naprosto bezpečnou techniku, která přináší fyzické, psychické i emocionální uvolnění.

Speciální masáže

Thajská masáž - masáž kombinovaná s natahováním a protahováním, spojující prvky akupresury a jógy; vychází z existence energetických linií, tzv. sén, na nichž leží akupresurní body. Provádí se přes oblečení a někdy se také nazývá "Jóga pro líné".

Masáž lávovými kameny - používá nahřáté lávové kameny, které mají schopnost dlouho v sobě kumulovat teplo. Současně se používá aromatický přírodní olej.

Masáž teplým voskem - při které se používá speciální svíčka, která působí na bázi hluboké aromaterapie a v kombinaci se speciálními relaxačními tahy přináší nezapomenutelný zážitek. Výsledkem je hedvábný povrch Vaší pokožky a dokonalá relaxace těla i mysli

Reflexní masáž nohou - je léčebnou metodou, jejíž pomocí lze významně ovlivňovat činnost a hlavně správnou funkci vnitřních orgánů a ostatních částí těla

Baňkování - řeší lokální bolesti svalů vytvořením podtlaku, čímž prokrví a okysličí dané oblasti

Dornova metoda - manuální terapie, pro korekci kloubů a obratlů.

Lymfatická masáž (lymfodrenáž) - používá rytmické hnětení a zlepšuje tak tok tkáňového moku, zmírňuje otoky